تفاوت SEM و SEO چیست؟

سئو سایت (SEO) یک فرآیند طبیعی برای رسیدن به رنک‌های بالای صفحه نتایج موتور جستجو است. اما در دنیای بازاریابی دیجیتال با مفهوم دیگری بنام SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو آشنا می‌شویم. در این مقاله شما را با تفاوت SEO‎ و SEM آشنا خواهیم کرد. 

بازاریابی جستجو یا سرچ چیست؟

پیش از اینکه شما یک استراتژی استراتژیک بهینه ‌سازی جستجو ایجاد کنید باید لغات مربوط به این نوع بازاریابی را بشناسید. بهتر است از اول شروع کنیم. بازاریابی جستجو به هر تاکتیکی می‌گویند که به برند با ظاهر شدن در صفحات نتایج موتور جستجو در جلب توجه کمک می‌کند (SERP) این نوع بازاریابی برای گرفتن رنک بالاتر و افزایش میزان مشاهده به درد می‌خورد و شما می‌توانید برای افزاریش ترافیک سایت از این روش استفاده کنید. دو نوع دسته بندی اصلی در بازاریابی جستجو وجود دارد :

  • SEM که از استراتژی‌های پولی برای ظاهر شدن در جستجو استفاده می‌کند.
  • SEO که از استراتژی‌های ارگانیک برای ظاهر شدن در جستجو استفاده می‌کند.

تفاوت اصلی بین SEM و سئو این است که SEM یک استراتژی پولی است و سئو یک استراتژی ارگانیک. همانند بیشتر چیزها در صنعت سرچ، تعاریف مربوطه به بازاریابی سرچ نیز تکامل پیدا کرده ‌اند. بعضی از بازاریابان SEM را یک عبارت چتری می‌دانند که هم شامل استراتژی ‌های پولی و هم شامل استراتژی ‌های ارگانیک است، اما برای اینکه بتوانید نقشه بازاریابی خودتان را شفاف‌ سازی کنید ما توصیه می‌کنیم که این عبارات را به دسته ‌بندی ‌های مشخصی تقسیم کنید.

تفاوت SEM و SEO چیست؟

به دلیل اینکه این عبارات می‌توانند قابل تعویض باشند و برای بازاریابان متفاوت معنای متفاوتی نیز دارند پیش از شروع به کار با شریک‌های جستجوی خود دامنه لغات و واژگان را مورد بررسی و شفاف ‌سازی قرار دهید. درمورد تعاریف با شریک ‌های بازاریابی خودتان بحث کنید تا اطمینان حاصل کنید که با همان دیدگاه به استراتژی نزدیک می‌شوید.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM چیست؟

SEM یا بازاریابی موتور جستجو اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی جستجو یا سرچ در نظر گرفته می‌شود که از تاکتیک‌های پولی برای مورد مشاهده قرار گرفتن در SERPها استفاده می‌کند. یک استراتژی پولی شامل فعالیت‌هایی همانند تنظیم و بهینه‌سازی تبلیغات آنلاین و همچنین تعیین بودجه‌ای است که برای جایگذاری تبلیغات خرج می‌شود. این استراتژی را اغلب به عنوان بازاریابی جستجوی پولی یا پرداخت به ازای کلیک (PPC) می‌نامند.

گوگل ادز که سابقا آن را تبلیغات گوگل ادوردز نیز می‌نامیدند یک تهیه کننده جستجو است که خیلی زیاد برای این نوع استراتژی مورد استفاده قرار گرفته است. با این تاکتیک برندها پیدا کردن کلمات کلیدی خود را انجام داده و کمپین‌هایی را به وجود می‌آورند که بهترین کلمات کلیدی را برای صنعت، محصولات و یا خدماتشان مورد هدف قرار می‌دهد. زمانیکه کاربران به دنبال آن کلمات کلیدی می‌گردند تبلیغاتی را در بالا یا پایین SERPها مشاهده می‌کنند. هربار که کاربر روی یک تبلیغ کلیک کند برند شارژ می‌شود.

تفاوت SEM و SEO چیست؟

سئو یا SEO چیست؟

سئو یا بهینه‌ سازی موتور جستجو بخشی از بازاریابی جستجو می‌باشد که از روش‌های ارگانیک برای دریافت مشاهده در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می‌کند. با کمک SERP ها دیگر برندها برای جایگذاری در SERPها هزینه ‌ای نمی‌پردازند. در عوض آن‌ها از روش‌هایی استفاده می‌کنند که موتورهای جستجو را به فعالیت وا می‌دارند تا محتوای آن‌ها را در بالای SERP ها نشان دهد چراکه نتیجه ارزشمند و معتبر می‌باشد.

سئو شامل صدها تاکتیک است که می‌تواند به برند در افزایش رنک جستجویش کمک کند. این روش‌ های کلاه سفید سئو اغلب به سه دسته تقسیم می‌شوند :

  • سئوی داخلی سایت وب سایت را جوری بهینه سازی می‌کند تا یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار دهد و از نظر موتورهای جستجو مورد قبول واقع شود. این استراتژی ‌ها شامل تحقیق کلمه کلیدی، ایجاد محتوا، بهینه سازی کلمه کلیدی می‌باشد. بهینه سازی داخل سایت در سئو به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای یک صفحه را درک کنند و به آن رنک بالاتری بدهند.
  • سئوی فنی یا تکنیکال عناصری غیر محتوایی از وب سایت و وب سایت را به صورت یک کل بهینه سازی می‌کند تا ساختار بک اند و بنیان‌های آن را قوت بخشد. این استراتژی‌ها به موارد زیر مربوط می‌شوند :
    سرعت سایت، مورد پسند بودن در موبایل، شاخص بندی، قدرت خزش، ساختار سایت، داده ‌های ساختار بندی شده و امنیت. سئوی فنی تجربه کاربری و جستجو را بهبود می‌بخشد که این منجر به داشتن رنک بالاتر می‌شود.
  • سئوی خارجی سایت با اتصال سایت به دیگر وب سایت‌های با کیفیت برای آن اعتبار و شهرت به همراه می‌آورد. روش‌ های سئوی خارجی سایت شامل ایجاد لینک (کسب لینک‌ های پشتیبان باکیفیت) از دیگر وب سایت‌ها و مدیریت تمام لیست ‌های محلی و پروفایل‌های دایرکتوری می‌باشد. زمانیکه بیشتر وب سایت‌ها به وب سایت یک برند لینک می‌دهند این به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که وب سایت برند ارزشمند، قابل اعتماد و مشهور است، که این موجب افزایش رنک جستجو می‌شود.

یک نقشه قوی سئو تنها روی یکی از سه نوع از سئو تمرکز نمی‌کند، بلکه در عوض تمام این استراتژی‌ها را با هم ترکیب می‌کنند تا نتیجه بهتری بدست آورد.

تفاوت SEM و SEO چیست؟

SEO و SEM یک مفهوم در دو کلمه!

SEM و SEO عناصر یکتای بازاریابی جستجو می‌باشند، اما زمانیکه شما SEM را با SEO مقایسه می‌کنید متوجه می‌شوید که آن‌ها تشابه‌ هایی با  هم دارند که آن‌ها را به هم شبیه کرده و تفاوت‌هایی دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

شباهت های  SEM و SEO چیست؟

هر دوی آن‌ها به ظاهر شدن برند در نتایج جستجو کمک می‌کنند. یکی از پایه‌ های SEO و SEM این است که هر دوی آن ‌ها به برند در ظاهر شدن در جایگاه‌ های برجسته در SERP ها کمک می‌کنند. هدف هر تاکتیک کمک به برند برای نمایش داده شدن در نتایج جستجو در زمانی است که کاربر به دنبال یک عبارت خاص مربوط به صنعت، کسب و کار یا پیشنهادات برند می‌گردد.

هر دوی آن‌ها باعث جذب ترافیک بیشتر به یک وب سایت می‌شوند. هدف هر دوی آن‌ها کسب قابلیت دیده شدن در SERP ها می‌باشد، اما از همه مهمتر آن‌ها به دنبال جذب ترافیک به یک وب سایت‌اند. هر استراتژی از تاکتیک‌ هایی استفاده می‌کند تا نرخ کلیک (CTR) را افزایش داده و باعث شود کاربران بیشتری روی نتایج جستجو کلیک کنند.

هر دوی آن‌ها باید مخاطبین خود را بشناسند، برای موفقیت در هر دو استراتژی شما باید درک خوبی از مخاطبین خود و نحوه عملکرد آن‌ها داشته باشید. با استفاده از هویت خریدار و  دسته بندی روانی آن‌ها شما می‌توانید مخاطبین خود را بشناسید، از نیازهای آن‌ها مطلع شوید و بدانید که به دنبال چه چیزی می‌گردند. آن‌ها می‌توانند محتوای ارزشمندی را برای شما ایجاد کنند تا زمانیکه به دنبال راه حل مربوط به برند شما هستند خودش را نشان دهد.

هر دوی آن‌ها از تحقیق کلمه کلیدی برای افشا کردن عبارات معروف جستجو استفاده می‌کنند. اولین گام برای SEO و SEM اجرای تحقیق کلمه کلیدی به منظور شناسایی و هدف گیری بهترین کلمات کلیدی می‌باشد. این تحقیق شامل نگاه کردن به شهرت و معروفیت کلمه کلیدی به منظور تعیین کلمات کلیدی برتر و یا خرید کلمات کلیدی است که مخاطبین ایده آل شما به دنبال آن‌ها می‌گردند. این همچنین شامل نگاه ‌کردن به رقابت کلمه کلیدی نیز هست تا ببینید دیگر برندها کدام کلمات کلیدی مشابه را مورد هدف قرار دادند و تعیین کنید که برای اینکه بتوانید با آن شرکت‌ها به رقابت بپردازید باید چه کنید.

برای اجرای تحقیق کلمه کلیدی با ابزار الکسا با تعیین سختی کلمه کلیدی شروع کنید. یک عبارت جستجو مربوط به صنعت، کسب‌ و کار، محصول یا خدمات خود را وارد کنید و لیستی از عبارات جستجوی مرتبط به همراه امتیاز معروفیت و رقابت آن‌ها را مشاهده کنید.

هر دوی آن‌ها کلمات کلیدی خاصی را مورد هدف قرار می‌دهند. هردو استراتژی روی هدف‌ گیری کلمات کلیدی خاصی که در طول تحقیق کلمه کلیدی شناسایی شده ‌اند تمرکز می‌کنند. در هسته هر تاکتیک کلمات کلیدی قرار دارند.

هر دو نیاز به ارزیابی و بهینه‌ سازی مداوم دارند. به هنگام مقایسه SEM و SEO باید بدانید که استراتژی‌های مورد استفاده تان را می‌توانید مورد استفاده قرار داده و سپس آن را فراموش کنید. هر دوی آن‌ها نیاز به ارزیابی، نظارت و بهینه‌ سازی مداوم دارند تا عملکرد شان را بهبود بخشند.

تفاوت های  SEM و SEO چیست؟

جایگذاری جستجوی SEM شامل یک اسم AD است در حالیکه در سئو این گونه نیست. نتایج جستجویی که به عنوان نتیجه سم یا سئو ظاهر می‌شوند در SERP ها متفاوتند. تبلیغات پولی که برای جایگذاری با روش‌های سم پول دریافت می‌کنند اغلب به عنوان یک تبلیغ (برای مثال، آیکونی که در نزدیک مکان جایگذاری آن پدیدار می‌شود) شناسایی می‌شوند، در حالیکه نتایج جستجویی که به عنوان نتیجه سئوی ارگانیک ظاهر می‌شوند این گونه مارکدار نمی‌شوند.

نتایج جستجوی SEM دارای نسخه‌ های تبلیغاتی می‌باشند نتایج جستجوی سئو دارای اسنیپت می‌باشند. به هنگام مقایسه سم و سئو  متوجه تفاوت‌های آن‌ها در ظاهر شدن در نتایج جستجو نیز خواهید شد. نتایج جستجوی سم شامل فرمت ‌های تبلیغاتی می‌باشد که می‌توان لینک ‌های اضافه، شماره تلفن و یادداشت‌هایی را به آن اضافه کرد، از طرفی نتایج سئو با اسنیپت‌هایی در جستجو نمایش داده می‌شوند.

شما هربار که کاربر بر روی یک نتیجه سم کلیک می‌کند پولی پرداخت می‌کنید، اما زمانیکه کاربر روی نتیجه سئو کلیک می‌کند هیچ پولی پرداخت نمی‌کنید. نتایج سم جایگاه‌ هایی پولی ‌اند و برند شما هربار که کاربر روی نتیجه کلیک کند شارژ می‌شود. بنابراین برای این که بتوانید پیوسته تبلیغ‌ های سم را نشان دهید باید بودجه ‌ای در دست داشته باشید تا بتوانید از تبلیغات ppc استفاده کنید. از طرفی اگر کار بر روی نتیجه جستجوی ارگانیک کلیک  کند شما هیچ وقت شارژ نمی‌شوید.

نتایج SEM به مخاطبین هدف  انتخابیتان نمایش داده می‌شود، اما در مورد سئو این طور نیست. در حالیکه استراتژی‌ های موفق SEM و سئو با اتصال آن‌ها به مخاطبین هدف انتخابی صورت می‌گیرد، شما تنها می‌توانید مخاطبین هدف خود را از طریق سم تعیین کنید. شما می‌توانید از طریق سم (بسته به نوع پابلیشر) انتخاب کنید که کدام مخاطبین با وجود فیلتر هایی براساس سن، مکان، درآمد، تفریحات و غیره، نتایج جستجو را مشاهده کنند. شما نمی‌توانید از طریق سئو انتخاب کنید که چه کسی نتایج جستجوی شما را ببیند.

تفاوت SEM و SEO چیست؟

تاثیر SEM سریع است اما سئو زمان می‌برد. با تبلیغات پولی SEM می‌توانید نتایج خود را در عرض چند کلیک در برابر مخاطبین خودتان قرار دهید، به محض اینکه شما کمپینی را راه ا‌ندازی کردید تبلیغات شما در SERP ها نشان داده می‌شود. شما می‌توانید هر زمانی تبلیغات خودتان را فعال کنید تا قابلیت مشاهده را افزایش داده و یا برای توقف در نشان دادن آن را خاموش کنید. در عوض در سئو این کار زمان‌بر است و پیاده‌سازی یک استراتژی سئو پیش از اینکه یک برند شروع به گرفتن رنک در موتورهای جستجو کند ماه‌ ها زمان می‌برد.

SEM برای ارزیابی نسبت به سئو بهتر است. به این دلیل که شما می‌توانید به سرعت تبلیغات پولی SEM را خاموش یا روشن کنید. این استراتژی برای ارزیابی بسیار عالی است، شما می‌توانید به سرعت رونوشت تبلیغاتی خودتان را تغییر دهید، مخاطبین هدف جدیدی انتخاب کنید و محتوای صفحه فرود‌تان را تغییر دهید تا روش‌های جدیدی را تست کنید. این انعطاف‌پذیری به شما امکان دیدن تفاوت ‌های موجود در استراتژی‌هایتان را می‌دهد. شما نمی‌توانید از طریق سئو چنین کاری را انجام دهید چراکه ایراد تغییرات و نظارت بر این تفاوت‌های نشان داده شده در نتایج زمان‌بر است.

سئو در طول زمان ارزش پیدا می‌کند اما در SEM این گونه نیست. SEM تا زمانی فعال است که شما برای نمایش نتایج از پولی پرداخت کنید. به محض اینکه شما تبلیغات خود را خاموش کنید استراتژی سم  پایان می‌یابد. سئو برخلاف سم عمل می‌کند. استراتژی سئو در طول زمان رشد پیدا کرده و باعث می‌شود نتایج ماندگار شوند.

اگر به نتایج برتر دست پیدا کنید سئو دارای نرخ کلیک بالاتری نسبت به SEM است. نتایج اولیه جستجوی ارگانیک اغلب دارای نرخ کلیک بالاتری می‌باشد، لذا اگر شما به نتایج برتر دست پیدا کنید می‌توانید نسبت به تبلیغات SEM عملکرد بهتری داشته باشید، اما اگر در صفحه دوم نتایج قرار بگیرید و یا در صفحات پایین تر، این احتمال وجود دارد که از طریق سیستم کلیک بیشتری دریافت کنید.

سم (SEM) بهتر است یا سئو (SEO)؟

اکنون که شما SEM و SEO را با هم مقایسه کردید تصمیم‌ گیری درمورد اینکه کدام یک از آن‌ها برای استراتژی ‌های بازاریابی شما مناسب ‌اند راحت ‌تر است. به منظور اینکه تصمیم بگیرید کدام یک از آن ‌ها برای شما مناسب است از آنچه که اطلاع دارید کمک بگیرید و موارد زیر را به خاطر بسپارید.

رقابت را در نظر داشته باشید. به نحوه عملکرد رقبا در بازاریابی جستجو پیش از اینکه در مورد نحوه رقابت با آن‌ها تصمیم‌ گیری کنید نگاهی بیاندازید. به دنبال عبارات جستجویی بگردید که آن‌ها به ازای‌اش رنک ارگانیک دریافت کرده ‌اند. ببینید آیا می‌توانید برای قرار گرفتن در جایگاه بالا تری از آن‌ها نقشه بکشید. همچنین به عبارات پولی که آن‌ها برای هدایت ترافیک به سایتشان استفاده می‌کنند نیز توجه کنید. با انجام این تحقیق به دنبال شکاف ‌هایی بگردید که می‌توانید آ‌ن‌ها را پر کنید و همچنین حواستان به حوزه‌هایی که قادر به رقابت در آن از نظر جستجوی ارگانیک و پولی نیستید نیز باشد.

این الگوی تحلیل رقابتی به شما کمک می‌کند که درمورد نحوه رقابت در جستجو و بدست آوردن فرصت‌هایی برای رشد، چشم ‌اندازی بدست آورید. برای اینکه به استراتژی کلمات کلیدی رقبایتان دست پیدا کنید از ماتریکس کیورد کامپتتیو الکسا استفاده کنید.

۱۰ تا از رقیبانتان را در آن وارد کنید تا عبارات برتر پولی و ارگانیکی که ترافیکی را به سمت سایت شما هدایت می‌کنند ببینید. در نظر داشته باشید که چقدر از صنعت خودتان اطلاعات دارید. اگر مدتی است در یک کسب ‌و کار مشغول هستید و هم اکنون از نیازهای مشتریانتان اطلاع دارید و می‌دانید که چگونه به آن‌ها دست پیدا کنید، شاید بخواهید که یک استراتژی بلند مدت سئو بسازید که در طول زمان برای شما ارزشی را به بار آورد. اگر مطمئن نیستید که مشتریان و رقبا به پیشنهادات و یا محتوای شما چه واکنشی نشان می‌دهند یک کمپین SEM راه بیندازید که به شما امکان ارزیابی ایده‌ها، محصولات و خدمات را می‌دهد. از این سایت‌ها برای تحقیق بازاریابیتان استفاده کنید تا بهتر مخاطبین هدف و جایگاهتان در صنعت را بشناسید.

طول چرخه خرید مشتریان خودتان را در نظر بگیرید. اگر محصولات و خدمات شما دارای چرخه خرید مشتری کوتاهی است بدین معنی که مشتریانتان می‌دانند چه می‌خواهند، به دنبال آن می‌گردند و آن را می‌خرند. لذا ممکن است تبلیغات SEM که محصولات شما را در برابر چشم مشتریان قرار می‌دهد به دردتان بخورد. در چرخه ‌های بلند خرید که در آن مشتری‌ها تحقیق می‌کنند و هفته‌ ها و ماه ‌ها را به مقایسه اختصاص می‌دهند ممکن است سم زیاد به درد شما نخورد چرا که بعد از دیدن تبلیغ فورا خرید صورت نمی‌گیرد. و اگر در سری بعدی شما همان جایگاه قبلی را نداشته باشید و کاربر شما را نبیند فکر خرید از شما از سر اش میفتد.

تفاوت SEM و SEO چیست؟

هزینه متوسط به ازای هر کلیک در صنعت خود را مد نظر قرار دهید. پیش از اینکه تصمیم بگیرید آیا SEM برای کسب ‌و کار شما مناسب است تحقیق کنید و ببینید برای اینکه در نتایج جستجوی پولی نشان داده شوید باید چقدر خرج کنید. کلمات کلیدی به دلیل رقابت دارای هزینه به ازای هر کلیک متفاوتی ‌اند. اگر هزینه به ازای هر کلیک کم باشد شاید این استراتژی به درد شما بخورد از طرفی هزینه به ازای هر کلیک بالا ممکن است باعث شود که شما به سئو روی بیاورید.

قدمت کسب ‌و کار خودتان را در نظر داشته باشید. اگر تازه کسب ‌و کار خودتان را افتتاح کرده ‌اید و جدیدا وب سایتتان را ایجاد کرده ‌اید توسعه سئو و ظاهر شدن به صورت ارگانیک در نتایج و جستجو ها زمان می‌برد. البته این بدین معنی نیست که شما نباید از استراتژی سئو استفاده کنید، بلکه بدین معنی است که شما می‌توانید تا زمانیکه سئوی خود را می‌سازید از SEM بهره ببرید. SEM یک راه موثر برای هدایت ترافیک و در عین حال ایجاد یک سئوی ارگانیک می‌باشد.