سئوی منفی چیست؟ راه های مقابله با آن چیست؟

اخیرا صحبت های زیادی پیرامون سئوی منفی یا همان negative SEO در فضای وب جهان و ایران صورت گرفته است. البته مفهوم سئوی منفی چیز جدیدی نیست ولی به تازگی و با سیاست های گوگل پررنگ تر از قبل شده است. به راستی سئوی منفی چیست؟ چگونه میتوان تشخیص داد که بر روی یک سایت Negative SEO انجام شده و چگونه میتوان از آن پیشگیری کرد؟

فعالیت های سئو را میتوان با فیلم خوب، بد، زشت شبیه سازی کرد، فعالیت هایی مفید مثل تولید محتوای اختصاصی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، رعایت اصول بهینه سازی و نقشه سایت را خوب می نامیم، فعالیت هایی مانند ارائه محتوای کپی از سایت های دیگر، خرید بک لینک و برچسب گذاری های اشتباه را بد می دانیم و در نهایت سئوی منفی در فضای رقابتی حقیقتا زشت است!

گوگل در چند سال اخیر در تلاش بوده است تا بتواند سایت‌هایی که قوانین آن را رعایت نمی کنند و به‌ اصطلاح از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند را از لیست نمایش جستجو حذف کرده و جریمه نماید.

سئوی منفی چیست

گوگل لیست تکنیک‌های سئو کلاه را عنوان کرده است، اما اصطلاحی دیگر که چندساله بین متخصصان سئو مطرح‌ شده است، سئو منفی می باشد. سئو منفی شامل تکنیک‌هایی است که روی رتبه سایت شما اثر منفی می‌گذارد و حتی ممکن است متوجه نشوید که تکنیک‌هایی را که استفاده می نمایید، جز لیست سئو منفی قرارگرفته است.

در حالت کلی، سئو منفی زیرمجموعه‌ای از سئو کلاه سیاه است وهمان جریمه را نیز به دنبال دارد. در ادامه قصد داریم تا در خصوص این سئو و عواملی که باعث آن می‌شود را بیان کنیم.

سئوی منفی چیست؟

به هرگونه اقدامی که برای تخریب یک وب سایت و افت رنک آن انجام می شود را سئوی منفی یا negative seo می گویند. دقت داشته باشید که سئوی منفی همیشه نتیجه فعالیت های رقبای شما نیست که در برای افت رنک شما انجام می شود؛ این تصوری است که بیشتر افراد دارند. عوامل زیادی وجود دارند که سئوی منفی در مورد وب سایت شما رخ می دهد.

سئو منفی شامل تکنیک‌ها و روش‌هایی است که به‌ نوعی شبیه تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است و روی رتبه سایت شما اثر منفی می‌گذارد و باعث کاهش آن می‌شود. سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو هدفی جز بهبود جایگاه شما در کلمات کلیدی مشخص و جذب بازدیدکننده از متورهای جستجو ندارد، سئوی منفی فعالیت هایی عموما خارج از مجموعه شماست برای مقابله با موفقیت تان!

تاثیرات سئوی منفی چگونه است؟

همه به خوبی می دانیم که مطالبق با الگوریتم های گوگل اگر به خرید و فروش و یا تبادل لینک بپردازیم جریمه خواهیم شد. این اتفاق ممکن است از طریق جریمه دستی گوگل و یا الگوریتم پنگوئن برای سایت بیافتد.

در نتیجه اگر لینک هایی که برای سایت خود کسب میکنیم میتوانند مشکلاتی بهمراه داشته باشند پس لینک هایی که دیگران به سایت ما نیز میدهند از این قاعده مستثنی نیستند، اینجاست که سئوی منفی وارد میشود.

سئوی منفی چیست

شک نکنید. سئو منفی واقعا وجود دارد و هزاران وب سایت وجود دارد که ناخودآگاه دچار این مسئله شده‌اند و حتی بعضی‌ها نیز مجبور شدند که سایت خود را هم نیز ببندند. پس این مسئله یک تهدید جدی است و باید سعی کنید در دام آن گرفتار نشوید.

سئو منفی هنگامی اتفاق می افتد که یک فرد یا یک شرکت قصد این را دارد که رنکی که شما برای یک عبارت کلیدی خاص به دست آورده اید را از بین ببرد. این امر ممکن است که در هر زمانی اتفاق بیافتد؛ ممکن است که یک تازه کار یا یک کسب و کار با تجربه اینترنتی باشید.

انواع موارد سئو منفی و راه‌های مقابله با آن چیست؟

اگر به خوبی درک کرده باشید که سئوی منفی چیست، اکنون وقت آن است که از تکنیک هایی استفاده کنید تا با استفاده از آن ها، از آسیب هایی که سئو منفی به کسب و کار شما وارد می کند، جلوگیری کنید.

  • شناسایی لینک های مضر
  • درخواست حذف بک لینک های بی ارزش
  • ساخت و بارگذاری یک فایل disavow
  • درخواست تجدید نظر از گوگل

شناسایی لینک های مضر چیست؟

قدم اول شما در زمینه مقابله با سئوی منفی، باید این باشد که لینک های مضر را شناسایی کنید. به هر حال اگر از طرف گوگل جریمه شده باشید یا اینکه رقبایتان به وب سایت شما حمله کرده باشند، شانس اینکه لینک های زیادی به وب سایت شما داده شده باشد، بسیار زیاد است.

با یک جستجوی ساده، می توانید ابزارهای بررسی وضعیت لینک سازی وب سایت خود را شناسایی کنید. همچنین می توانید با مراجعه به حساب گوگل سرچ کنسول خود، وضعیت لینک ها را مورد تحلیل قرار دهید و آن دسته از لینک هایی که مشکلی برای وب سایت شما به وجود آورده اند را سریعا از بین ببرید.

درخواست حذف بک لینک های بی ارزش چیست؟

گوگل از تمامی وبمسترها این انتظار را دارد که از وب سایت های مقصد، درخواست حذف لینک های بی ارزش را کنند. در این زمینه کافی است از طریق ایمیل، درخواست خود را به صاحب وب سایتی که به شما لینک داده است، بیان کنید و از او بخواهید تا لینک مورد نظر را حذف کند.

ساخت و بارگذاری یک فایل disavow چیست؟

اگر دو مراحل بالا را انجام دادید و نتوانستید تمامی لینک های بی ارزش را که به وب سایت شما داده شده اند، حذف کنید، می توانید یک فایل disavow ایجاد کنید. دقت داشته باشید که از این کار را به درستی انجام ندهید، ممکن است به وب سایت خود آسیب های اساسی وارد کنید.

درخواست تجدید نظر از گوگل چیست؟

اگر وب سایت شما جریمه شده است، بهترین کار این است که از گوگل بخواهید در مورد وب سایت شما تجدید نظری داشته باشد. بررسی فایل disavow توسط گوگل زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. بعد از اینکه این مرحله توسط گوگل به پایان رسید، شما تازه باید آماده باشید مراحل آخر بررسی وب سایت شما صورت بگیرد.

نشانه هایی وجود دارد که یک وبمستر میتواند از طریق آنها رفتارهای مشکوک دیگران برای ایجاد سئوی منفی در سایت خود را شناسایی کند، برای اینکار شما باید ابزارهای مدیریتی مناسبی مانند وبمستر گوگل و یک آمارگیر دقیق و قدرتمند را در اختیار داشته باشید. نمونه هایی از این نشانه ها به شرح زیر است:

  • لینک به سایت شما از انجمن و فروم های خارجی.
  • دریافت تعداد زیادی لینک از دامنه های عجیب با آدرس هایی مانند .ru .cz .pl .biz و غیره. همه ی این لینک ها غیرطبیعی نیستند ولی برای یک سایت ایرانی دریافت بک لینک زیاد از این گونه آدرس ها کاملا غیرطبیعی خواهد بود.
  • تعداد زیادی بک لینک از وبلاگ های غیر مرتبط و گوناگون.
  • لینک هایی با متن یکسان و از چند دامنه مشخص، بعنوان مثال در عبارتی مشخص لینک سایت شما در فوتر و سایدبار (در عمل همه ی صفحات سایت) چند سایت نامعتبر قرار داده شده باشد.
  • دریافت بک لینک از سایت های غیراخلاقی، سایت های شرط بندی و مشابه آنها.

نکته مشترک میان همه موارد بالا، بی ارزش و اعتبار بودن آنها و از همه مهمتر قیمت پایین این گونه لینک ها می باشد. بطوریکه رقیب شما میتواند با هزینه ای اندک تعداد زیادی لینک نامناسب به سایت شما سرازیر کند.

سئوی منفی چیست

البته بیشتر سایت های ایرانی نیازی به نگرانی در این باره ندارند و درآمد آنها از اینترنت به قدری بالا نیست که رقیبان برای سرنگون کردنشان هزینه کنند ولی زمانیکه صحبت از تجارت های پردرآمد و رقابت های سنگین میشود همه چیز تغییر خواهد کرد!

در این میان مواردی مشاهده میشود که افراد به دست خود تکنیک های سئوی منفی را روی سایتشان انجام میدهند! تبلیغات مختلف برای فروش تعداد زیادی لینک با پیج رنک های 2 و 3 در ازای قیمت پایین در واقع بدترین دام برای یک وبمستر است. به جای جمله ای مانند خرید 50 لینک رنک 2 فقط 100 هزارتومن باید بخوانید با 100 هزارتومن سایت خود را نابود کنید.