بهینه سازی محتوای سایت

اهمیت سئو در بهینه‌ سازی وب‌ سایت غیر قابل انکار است و یکی از مهارت ‌های های مهم و البته بسیار زمان‌ بر در حوزه سئو سایت، مبحث تولید محتوای سئو شده می‌باشد. سئو محتوا یکی از مهارت‌هایی است که ضمن داشتن دانش لازم، نیازمند تمرین بسیار نیز هست، زیرا در حوزه بازاریابی محتوا شما باید دو مهارت نویسندگی و اصول فنی سئو را همزمان به کار بگیرید. در این مقاله از وبلاگ سئو پایدار شما را با اهمیت تولید محتوا در سئو و ۹ ترفند کاربردی سئو محتوا آشنا خواهیم کرد. 

یکی از بخش های مهم سئو داخلی، داشتن محتوای سئو شده در سایت است. به طور خلاصه سئو کردن محتوا به معنی تولید و بهینه سازی محتواییست که پتانسیل کسب رتبه بالا در موتوهای جستجو را داشته و می تواند ترافیک زیادی از نتایج جستجو کسب کند.

در این پست می آموزید که چگونه یک محتوای سئو شده بنویسیم و با روش های نوشتن محتوای مناسب برای سئو آشنا خواهید شد. همچنین یاد می گیرید که چگونه به بهینه سازی محتوای سایت برای کاربران و موتورهای جستجو بپردازیم.

محتوای سئو شده چیست؟

برای درک هر چه بهتر معنای محتوای سئو شده، ابتدا نیاز است که ذهنیت درستی از اهداف سئو، انواع محتوا و بهینه سازی محتوا داشته باشید.

بهینه سازی محتوای سایت

سئو چیست؟

سئو یا Search Engine Optimization به فرایند بهینه سازی وب سایت گفته می شود با این هدف که وب سایت ما بیشترین حضور را در نتایج موتورهای جستجو داشته باشد. فرایند سئو دارای مراحلی است که این مراحل را در حالت کلی می توان به سه قسمت سئو داخلی، سئو فنی و سئو خارجی تقسیم بندی کرد. سئو محتوا زیر مجموعه ای از سئو داخلی محسوب می شود.

سئو داخلی با بهینه سازی عنوان صفحه و هدینگ H1 آغاز می شود و سپس تا انتهای محتوای صفحه به طول می انجامد. هدف ما از تولید محتوای سئو شده نوشتن محتواییست که مطابق با اصول سئو بوده و توسط موتورهای جستجو به خوبی درک می شود. در عین حال این محتوا می تواند پاسخ درستی به پرسش کاربر داده و آنها را راضی نگه دارد.

انواع محتوای سئو شده کدامند؟

قبل از اینکه به چگونگی بهینه سازی محتوای سایت بپردازیم، ابتدا منظورمان از محتوا را روشن می کنیم. محتوا می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. این اشکال شامل، متن، تصویر، ویدئو، صدا، اینفوگرافیک یا ترکیبی از اینهاست. در حالت کلی انواع مختلف محتوا عبارتند از:

 • پست های وبلاگ سایت: این فرمت، رایجترین فرمت محتواست. یک پست می تواند ترکیبی از متن، تصاویر و ویدئو باشد. پست می تواند در انواع مطلب، لیست، آموزش، خبر با اطلاعات کلی نوشته شود.
 • صفحات ثابت: محتوایی که در صفحات ثابت سایت مانند صفحه درباره ما وجود دارد.
 • صفحات محصولات: محتوایی که شامل معرفی محصولات یا خدمات یک سایت می گردد.
 • صفحات فرود: صفحاتی که به طور خاص برای استفاده در کمپین های تبلیغاتی PPC طراحی شده و یا اولین صفحه ای که کاربر در ورود به سایت با آن مواجه می شود.

جدا از هر فرمتی که محتوا می تواند داشته باشد، دستورالعمل هایی وجود دارد که برای تولید محتوای سئو شده در وب سایت می بایست از آنها پیروی کرده تا از بهینه بودن آن اطمینان حاصل کنیم. در ادامه به معرفی و توضیح این دستورالعمل ها می پردازیم:

قبل از اینکه شروع به فکر کردن درباره مقدمه محتوا کنید، می بایست ابتدا دست به جستجوی کلمات کلیدی برای سایت بزنید. آگاهی از کلمات کلیدی که کاربران در هنگام استفاده از موتورهای جستجو به تایپ آنها می پردازند، با دو هدف انجام می شود:

 • شما از نوع محتوایی که کاربران به دنبال آن بوده و آنها را راضی می کند، آگاهی خواهید یافت.
 • شما از نحوه بهینه سازی محتوا و افزایش شانس حضور آن در نتایج ابتدایی جستجو آگاه خواهید شد. این موضوع در دراز مدت به معنی افزایش ترافیک و رتبه سایت است.

نتیجه به دست آمده از جستجوی کلمات کلیدی سه چیز است:

 • تصمیم صحیح درباره انتخاب کلمه کلیدی هدف
 • انتخاب مجموعه ای از کلمات کلیدی بلند و مرتبط با کلمه کلیدی اصلی
 • انتخاب مجموعه ای از کلمات کلیدی متشابه (LSI Keywords) و مرتبط با کلمه کلیدی اصلی

این اقدامات جزیی از فرایند سئو محتوا محسوب می شوند. به عبارت دیگر:

 • کلمه کلیدی اصلی می بایست در یو آر ال، عنوان صفحه و هدینگ H1 آن وجود داشته باشد.
 • کلمات کلیدی بلند می توانند در عنوان زیرشاخه ها مورد استفاده قرار گیرند.
 • دیگر کلمات کلیدی متشابه می توانند در عنوان زیر شاخه ها و بدنه اصلی متن قرار داشته باشند.

نمی دانم تا به حال در این شرایط قرار گرفته اید که مثلا ماه ها برای سخنرانی در یک همایش یا کنفرانس وقت گذاشته باشید و محتوا جمع کرده باشید و تمرین کرده باشید ولی دقیقا روز سخنرانی و لحظه ای که وارد سالن می شوید با این منظره شوکه کننده ای روبرو شوید:

همه صندلی ها خالی و فقط 2 نفر از 500 نفری که قرار بود در همایش حاضر باشند آمده اند و آنها هم چون از طریق یک موسسه دیگر و به صورت میهمان دعوت شده اند ، از همین الان در حال چرت زدن و خمیازه کشیدن هستند.

حالا فرض محال اینکه در این شرایط یک نفر هم پیدا شود که بتواند همچنان انگیزه و اعتماد به نفس خودش را حفظ کند و بدون توجه به اینکه هیچ مخاطبی ندارد و اصلا کسی نیست که حرف هایش را گوش بدهد یک سخنرانی عالی هم ارائه کند . اصلا چه فایده؟ سخنرانی او اصلا هیچ تاثیری در جهان داشته ؟ چیزی به کسی اضافه کرده ؟ برای خودش چی، سود و عایدی ای داشته ؟ قطعا نه.

مشخصا هیچ کدام ما حاضر نیستیم همچین تجربه ای را داشته باشیم ولی نمیدانم چرا در مورد سایت مان این حس را نداریم و گاهی بی توجه به سئو و افزایش ترافیک به کمک ارتقای رتبه سایت و جذب مخاطب فقط صفحه سیاه میکنیم.

حتی ممکن است محتوای با کیفیت و عالی منتشر کنیم اما تا زمانی که مخاطبی نداشته باشیم که محتوای ما را بخواند و تعاملی ایجاد شود در اصل با تولید نکردن محتوا و فعالیت نکردن سایت هیچ فرقی نمی کند.

پس یک تولید کننده محتوای حرفه ای حتما حیاتی است که سئو را هم به شکلی حرفه ای بلد باشد تا بتواند برای محتواهایش مخاطب بیشتری جذب کند و محتوایش دیده و خوانده شود.

تولید محتوا و سئو کردن آن پایه اساسی شروع کار و ادامه ی حیات هر وب سایتی می باشد. ایده آل ترین حالت و هدف نهایی هر وب سایت حضور در صفحه اول [سه لینک اول] در گوگل براساس استراتژی کلمات کلیدی می باشد. این امر محقق نمی شود مگر اینکه بخش عمده ای از توجه و برنامه ریزی ما براساس اهمیت محتوا و بازاریابی محتوا باشد.

از آن جایی که در چند سال اخیر اکثر توجه ها به سمت CMS ها بوده و رشد آن ها بسیار زیاد شده، توجه خیلی از وب مستران را به سمت خود جلب کرده. ما نیز از این روند غافل نماندیم و به سمت وردپرس که پر مخاطبترین CMS در حال حاضر هست رفتیم.

بهینه سازی محتوای سایت

نکات مهم بهینه سازی محتوا و سایت:

این یک چک لیست است که با در دست داشتن آن می‌توانید مطمئن شوید فرایند تولید محتوا به درستی و در خدمت بهبود رتبه سایت عمل می‌کند. البته ممکن است رنکینگ هدف اصلی کمپین شما نباشد اما باید حداقل نکات اولیه سئو آن پیج را رعایت کنید. این کار زمان کمی می‌گیرد و در طول زمان نتایج خوبی در بر خواهد داشت.

 1. چگونه عنوان سئو انتخاب کنیم
 2. توضیحات متا
 3. اینفوگرافی
 4. لینک ‌سازی داخلی
 5. لینک دادن به صفحات اصلی
 6. لینک دادن از صفحات اصلی به صفحات داخلی
 7. تگ‌ های کانونیکال canonical
 8. اسکیمای مجموعه‌ داده‌ها (dataset)
 9. اهمیت بهینه سازی تصاویر
 10. تحلیل و آنالیز وب سایت

چگونه عنوان سئو انتخاب کنیم؟

بله، می‌دانم، این یکی خیلی ابتدایی است! اما تعجب می‌کنید اگر بدانید چند نفر بهینه‌سازی عنوان صفحه را فراموش می‌کنند. انتخاب عنوان سئو مناسب یکی از نکات سئو در تولید محتوا است. در مورد عنوان صفحه باید به دو نکته مهم توجه کنید:

 • به خاطر داشته باشید که عنوان صفحه در نتایج گوگل نشان داده می‌شود. در غیاب تگ‌ها اپن گراف، این عنوان در شبکه‌های اجتماعی نیز به نمایش در می‌آید. پس باید عنوانی جذاب انتخاب کنید که مخاطب را به کلیک کردن ترغیب کند.
 • محتوایی که به امید جذب لینک تولید می‌کنید، ممکن است به خاطر بعضی از کلمات کلیدی نیز در رنکینگ قرار بگیرد. بهتر است کمی زمان بگذارید، تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید و عنوان را با آن بهینه‌سازی کنید. اگر یک کلمه کلیدی راحت و مرتب با محتوا در دسترس ندارید، از یکی دو عبارت مرتبط استفاده کنید. مواظب باشید کلیدواژه‌ای انتخاب کنید قبلا در صفحه دیگری از آن استفاده نکرده باشید. در غیر این صورت به رتبه آن صفحه آسیب می‌رسانید.

توضیحات متا چیست؟

تاثیر توضیحات متا در زمینه رتبه‌بندی ممکن است به اندازه عنوان نباشد اما باز هم یکی از نکات سئو در تولید محتوا به شمار می‌‌رود. خوب است کمی زمان بگذارید و توضیحات شفاف، دقیق و جذابی بنویسید که بازتاب‌دهنده محتوا باشد.

این کار ممکن است باعث بالا رفتن نرخ کلیک بشود. در ضمن اگر تگ‌های اپن گراف را تعریف نکرده باشید، توضیحات متا به پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

اینفوگرافی چیست؟

اینفوگرافی یک مثال واضح از استفاده متن و تصویر به صورت هم‌زمان است. من نمونه‌های بسیاری از اینفوگرافیک‌های ایستا می‌بینم که از مقدار زیادی متن در آن‌ها استفاده شده است. نه تنها این هدف اینفوگرافیک نیست بلکه از دیدگاه سئو، چه کسی متن را در تصویر می‌گذارد!؟

مقدار کمی متن در اینفوگرافیک طبیعی است. به ویژه وقتی از پاراگراف‌های کوچک استفاده می‌کنید اما اگر قرار باشد حجم زیادی متن به کار ببرید، شاید اصلا نباید از اینفوگرافی استفاده کنید.

اگر می‌بینید چاره‌ای جز استفاده از متن زیاد در اینفوگرافیک نیست، بهتر است آن را با صفحات HTML جایگزین کنید و در آن صفحات از متن و تصاویر مناسب هم‌زمان استفاده کنید. یک محتوای بلند بهتر است و می‌تواند برای کسب رتبه و ترافیک بهینه‌سازی شود، کاری که با یک تصویر اینفوگرافیک نمی‌شود انجام داد.

لینک ‌سازی داخلی چیست؟

این یک مورد مهم در چک لیست سئو است که ممکن است نادیده گرفته شود. دو نوع لینک‌سازی داخلی وجود دارد که باید در هنگام انجام سئو آن پیج در نظر بگیرید:

لینک دادن به صفحات اصلی چه کاربردی دارد؟

با فرض این که لینک‌سازی محتوا محور موفق باشد، باید فرایند لینک دادن به محتوای سایت خود را امن نگه دارید. در صورت امکان ارزش خالص link equity لینک‌ها را برای صفحات اصلی به جریان بیاندازید. برای انجام این کار می‌‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • قرار دادن منوی مسیریابی در بالای صفحه. این منو می‌تواند شامل لینک صفحه‌های اصلی باشد. باید مواظب باشید این منو محتوا را تحت‌الشعاع قرار ندهد و تا حد ممکن محتاطانه باشد. یک جایگزین می‌تواند این باشد که محتوا را منتشر کنید و پس از این که به هدف خود رسیدید منوی مسیریابی را اضافه کنید.
 • به کاربردن لینک درون محتوا. اگر در محتوای صفحه قطعه‌های بزرگ متن دارید، لینک‌ها را درون این متن‌ها به کار ببرید. نکته مهم در این مورد این است که لینک‌ها را به صورت طبیعی به کار ببرید و جایی که معنا ندارد از آن‌ها استفاده نکنید.
 • ساختن یک فوتر که به صفحات اصلی لینک می‌دهد. ممکن است گذاشتن لینک در پایین صفحه به اندازه قرار دادن آن در بالای صفحه بهینه نباشد. با این حال با استفاده از این روش محتوا را به خطر نمی‌اندازید و حواس مخاطب را از آن پرت نمی‌کنید و در عین حال ارزش خالص لینک را برای صفحات اصلی به جریان می‌اندازید.

چگونه از صفحات اصلی به صفحات داخلی لینک بدیم؟

لینک دادن از صفحات اصلی می‌تواند برای صفحه‌هایی که محتوای زیادی ندارند یا جزو منوی اصلی نیستند کمک‌کننده باشد. در چنین مواردی می‌توان گفت ممکن است گوگل برای محتوا (یا لینک‌هایی که به آن داده می‌شود) به اندازه‌ای که باید ارزش قائل نشود. اگر یک صفحه به طرز چشمگیری لینک داخلی دریافت نکند، ارزش خالص لینک جریان پیدا نمی‌کند و صفحه ممکن است رتبه خوبی کسب نکند.

حتی اگر این صفحه لینک‌های خارجی فراوانی داشته باشد، بدون داشتن یک ساختار لینک‌سازی داخلی مناسب، نمی‌تواند ارزش خالص لینک را به جریان بیاندازد. اهمیت لینک سازی داخلی تاحدی است که گفته می‌شود می‌توان رتبه سایت را تنها با استفاده از این تکنیک بالا برد.

تگ‌ های کانونیکال canonical چیست؟

یکی از نکات سئو در تولید محتوا استفاده از تگ‌‌های کنونیکال است. اگر از یک سیستم مدیریت محتوای خوب که به درستی راه‌اندازی شده استفاده می‌کنید، این مورد به خودی خود حل می‌شود. اگر از زبان‌های برنامه‌نویسی یا قالب‌های شخصی استفاده می‌کنید، ممکن است مشکل ایجاد شود. نداشتن تگ‌های کانونیکال آخر دنیا نیست اما باید بررسی کنید و ببینید آن‌ها در دسترس هستند، به درستی استفاده شده‌اند و به URL صحیح اشاره دارند. چیزهایی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید:

 • Http در مقابل Https
 • داشتن www یا نداشتن آن

موارد بالا ممکن است باعث شوند گوگل چند آدرس مختلف را برای یک محتوا شناسایی کند. البته گاهی اوقات گوگل می‌تواند اشتباهاتی را که در این زمینه انجام می‌شود تشخیص دهد و نادیده بگیرد. با این حال بهتر است زمانی که می‌خواهید محتوا را منتشر کنید یا مدت کوتاهی پس از آن، این مورد را بررسی کنید و مطمئن شوید اشتباهی رخ نداده است. در غیر این صورت ممکن است گوگل محتوا را تکراری یا کپی تشخیص دهد و با افت رتبه مواجه شوید.

اسکیمای مجموعه‌ داده‌ها (dataset) چیست؟

اگر در محتوای خود از نوعی مجموعه‌داده یا دیتا ست استفاده می‌کنید، بهتر است کد اسکیمای مربوط به آن را نیز به کار ببرید. به این ترتیب موتورهای جست‌وجو مفاد محتوا را متوجه می‌شوند. سپس اگر مجموعه‌داده‌ها را درک شوند و صفحه مورد اعتماد قرار گیرد، ممکن است بتوانید از ریچ اسنیپت‌ها در گوگل بهره ببرید.

بهینه سازی محتوای سایت

بهینه سازی تصاویر چگونه انجام می شود؟

بهینه‌‌سازی تصاویر یکی دیگر از نکات کلیدی سئو در تولید محتوا است. کمپین‌های لینک‌سازی محتوامحور معمولا عناصر بصری قدرتمندی دارند؛ عناصری مانند عکس‌ها یا آیکون‌های سفارشی. اگر بهینه‌سازی نشوند، صفحه را کند می‌کنند.

در مرحله اول باید حجم تمام عکس‌ها را کم کنید این کار به سرعت بارگذاری سایت کمک می‌کند. اگر قصد داشته باشید بلاگرها و ژورنالیست‌ها را به سایت خود جذب کنید، که معمولا با موبایل کار می‌کنند و ممکن است سرعت نت بالایی نداشته باشند، مسئله سرعت لود سایت اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. بهینه‌سازی نام عکس‌ها و متن جایگزین آن‌ها را فراموش نکنید. این کار باعث می‌شود گوگل تصاویر را بهتر درک کند.

تحلیل و آنالیز وب سایت چگونه انجام می شود؟

دنبال کردن میزان موفقیت محتوایی که منتشر کرده‌اید یک ضرورت است. ابزارهای مختلفی برای آنالیز سایت وجود دارد. علاوه بر روش‌های اصلی، راه‌های دیگری برای همگام‌سازی با کانال‌های دیگر نیز وجود دارد که باید در صورت امکان از آن‌ها استفاده کنید. بیایید با روش‌های اولیه آغاز کنیم:

 • گوگل آنالیتیکس/ GTM کد: 

این یک ابزار تحلیل کلاسیک است و متاسفم که بگویم استفاده از آن را بیشتر از یک باز از دست داده‌ام! هیچ چیز بدتر از آن نیست که یک محتوا بسیار موفق عمل کرده باشد اما اطلاعات آن را در گوگل آنالیتیکس نتوانید ببینید. البته در این حالت هنوز هم می‌توانید لینک‌های داخلی جدید را اندازه‌گیری کنید اما حجم زیادی از ترافیکی را که باید ردیابی می‌کردید از دست داده‌اید.

مقداری از ترافیک ممکن است به سوی وب سایت اصلی‌تان سرازیر شده باشد، ممکن است به تعامل منجر شده باشد یا بازدیدکننده‌ها به مشتری تبدیل شده باشند به هر حال شما این اطلاعات را برای همیشه از دست داده‌اید.

به جز بررسی کردن در فاز تست، راه‌های دیگری هم هست که ببینید یک محتوا در آنالیتیکس به درستی عمل می‌کند یا خیر. ساده‌ترین راه این است که به قسمت content بروید و ببینید محتوا نمایش داده می‌شود یا نه. اگر ترافیک آن پایین است، روی محتوا کلیک کنید. باید چیزی شبیه این را ببینید. روش دیگر این است که از یک پلاگین یا ضمیمه کروم، مانند Tag Assistant یا GA DeBugger استفاده کنید که می‌توانند نشان دهند کد گوگل آنالیتیکس روی یک صفحه فعال است یا خیر.

 • بازاریابی مجدد تگ‌ها:

اگر یک کمپین آگهی در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرده‌اید، باید یک تیم مناسب برای بازاریابی مجدد کدها داشته باشید تا بتوانید تمام بازدیدکننده‌ها را فهرست کنید و در آینده هدف بگیرید. هدف گرفتن بازدیدکننده‌ها ممکن است با فرستادن آگهی یا قرار دادن آگهی در فید فیس بوک انجام شود. راه‌هایی برای استفاده از لیست بازدیدکننده‌ها وجود دارد:

 1. ارسال آگهی به مردم با هدف این که به صفحات محصول یا دسته‌بندی سایت برگردند، اگر محتوای شما شامل لینک به این صفحات می‌شود.
 2. فرستادن آگهی برای مردم که در مورد محتوای مشابهی که در آینده نشر می‌شود خبر می‌دهد. با این کار ترافیک و تعامل بیشتری را به سایت جذب می‌کنید.

این کار کمی تلاش لازم دارد اما اگر کد ردیابی داشته باشید انجام دادنش آسان است به ویژه اگر گوگل تگ منیجر استفاده می‌کنید.

 • بهینه سازی محتوا برای شبکه‌ های اجتماعی:

هرچند ممکن است شبکه‌های اجتماعی هدف کمپین محتوای شما نباشند، اگر محتوای محبوبی تولید کنید شانس خوبی برای نشر آن وجود دارد. در این صورت اگر عکس‌ها، عنوان و توضیحات برای شبکه‌های اجتماعی بهینه‌سازی شده باشند شانس جذب ترافیک و اشتراک‌گذاری محتوا بیشتر می‌شود.

ارزش دارد که مقداری از زمان‌تان را صرف تغییر فرمت عکس‌ها برای شبکه‌های اجتماعی کنید و تگ‌های اپن گراف را که شامل عنوان و توضیحات متای مناسب هستند اضافه کنید. اگر این کارهای را انجام ندهید بیشتر شبکه‌های اجتماعی از عنوان و توضیحات صفحه استفاده می‌کنند که اشکالی ندارد اما ممکن است بهینه‌سازی نشده باشد.

سیستم مدیریت محتوای شما احتمالا گزینه‌ای برای تعریف تگ‌های اپن گراف دارد که کار را بسیار آسان‌تر می‌کند. مثلا اگر از وردپرس و پلاگین yoast استفاده می‌کنید، این گزینه‌ها را در قسمت پایین پست یا صفحه می‌توانید ببینید. همچنین گزینه‌ای برای تنظیم توضیحات و عکس‌های توئیتر دارید که استفاده از آن می‌تواند مفید باشد.