متا تگ دیسکریپشن چیست؟

متاتگ (meta tag) چیست و نقش متا تگ در سئو چیست؟

متا تگ قطعه کدی html است که با عبارت meta آغاز میشود. در یک تگ متا نسبت به کاربرد آن، ممکن است کد ها و خاصیت هایی وجود داشته باشد از جمله خاصیت هایی چون:

 • property
 • name
 • content

که این موضوع نسبت به کاربرد هر متا تگ مشخص میشود. در ادامه برای مثال متا تگ دسکریپشن به کار رفته در صفحه آموزش رایگان لینک بیلدینگ را میبینید:

متا تگ ها در قسمت head هر صفحه از سایت نوشته میشود (دقت کنید که منظور از قسمت head، قسمت header نیست) در تصویر بالا تگ head هم با مستطیل قرمز کوچکی مشخص شده است. این تگ ها تأثیر زیادی بر سئو سایت دارند که تأثیر هر کدام را پس از مطالعه کاربرد آن متوجه میشوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهینه سازی سئو سایت و طراحی سایت میتوانید به لینک های مربوطه مراجعه کرده و یا به صفحه خدمات سئو ما بروید و یا حتی با شماره های 02188456784 و 09022002123 در جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید. مشاوران ما همواره پاسخگوی شما کاربران عزیز هستند. البته که شما برای سپردن پروژه خود به مجموعه ما یعنی سئوپایدار باید از تعرفه سئو و بهینه سازی سایت خبر داشته باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله " تعرفه تولید محتوا در سال 99 " مراجعه کنید.

متا دیسکریپشن چیست؟

متا دیسکریپشن ها نوعی از صفات زبان اچ.تی.ام.ال (HTML Attributes) میباشد که  توضیح مختصر و دقیقی ازصفحه وب سایت ارائه می دهد. متا دیسکریپشن ها در صفحه ی نتایج موتورهای جست و جو (SERPs) در قسمت پایین لینک های آبی قابل کلیک، نمایش داده می شوند.

تگ متا دیسکریپشن یا متای توضیحات از جمله تگ های مهم در بهینه سازی سئو است. با استفاده از این تگ، متن توضیحات هر صفحه برای نمایش آن در گوگل مشخص میشود. در زمان های مختلف، تعداد کاراکتر های مجاز در این تگ دارای محدودیت هایی بوده است. در زمان حال، شما مجاز به نوشتن متن با 320 کاراکتر در این تگ هستید و در صورتی که متن شما از این حد تجاوز کند، تا 320 کاراکتر در صفحه serp یا همان صفحه نتایج گوگل نشان داده میشود و مابقی آن به صورت 3 نقطه (…) در می‌آیند.

اخیرا گوگل برای افزایش تجربه کاربری و نشان دادن بهترین گزینه به کاربر خود، گاها اقدام به ایجاد تغییرات در این متن میکند. به طور مثال زمانی که شما متن Meta Description خود را مرتبط با عنوان و کلمه کلیدی اصلی مقاله نوشته اید، اما گوگل صفحه شما را بر روی یک کلمه مرتبط دیگر به کاربر نشان میدهد، متای توضیحات نوشته شده توسط شما را نادیده گرفته و به جای آن قسمتی از متن صفحه که به جستجو کاربر مرتبط است را جایگزین میکند. در صورتی که شما برای صفحه خود متا دیسکریپشن ننویسید هم این اتفاق تکرار میشود و گوگل خود بهترین قسمت متن را برای نمایش به کاربر در صفحه جستجو، انتخاب میکند.

طول استاندارد برای متا دیسکریپشن:

برای نوشتن متا دیسکریپشن محدودیتی از نظر تعداد کاراکترهای مورداستفاده  وجود ندارد. اما موتورهای جست و جو عموما متا دیسکریپشن هایی با طول بالاتر از 160 کاراکتر را به طور کامل در صفحه ی نتایج نمایش نمی دهند و قسمت پایانی آن را با "..."  جایگزین می کنند. بنابراین اگر مایل هستید متا دیسکریپشن شما به صورت کامل   برای کاربر نمایش داده شود این محدودیت را رعایت نمایید.(در به روز رسانی جدید گوگل طول تگ توضیحات افزایش یافته است.)

به طور کلی میتوان توصیه کرد متا دیسکریپشن را به شکلی انتخاب کنید که به اندازه ی کافی طولانی باشند تا محتوای وبسایت را به خوبی توضیح دهد و در عین حال بیشتر از 160 کاراکتر هم نداشته باشد.

فرمت مناسب برای متا دیسکریپشن:

تگ های متا دیسکریپشن نقش مهمی در جلب نظر کاربر و افزایش نرخ کلیک سایت دارند. نمایش این توضیحات کوتاه در مورد صفحات سایت در صفحه ی نتایج موتورهای جست و جو،  فرصتی مناسب برای مسئول وبسایت است تا بتواند محتوای صفحه را معرفی کند و توجه کاربران را جلب نماید. 

یک متا دیسکریپشن مناسب باید به صورت هوشمندانه شامل کلمات کلیدی صفحه ی مربوطه بگردد و درعین حال به شکلی متقاعد کننده تنظیم شده باشد تا جست و جو گر به بازدید از سایت ترغیب شود. توضیح مربوط به هر صفحه باید کاملا مرتبط به محتوای آن و متفاوت با توضیح سایر صفحات باشد. 

نحوه صحیح نوشتن متا تگ توضیحات:

 از HTML دور هم باشید کار سختی پیش روی نیست، اگر از سیستم های مدیریت محتوا آماده مثل وردپرس استفاده می‌کنید پلاگین‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، شاید yoast بهترین انتخاب باشد، درغیر این صورت از برنامه‌نویس خود مشاوره اجرایی بگیرید.

در مثال بالا شما قادر خواهید بود به جای عبارت jetseo is amazing هر شرح دلخواهی را بنویسید، فقط دقت داشته باشید که مرتبط با محتویات صفحه بنویسید و سعی کنید غنی بودن محتوای خود را نشان دهید، شرح یادداشتی شما توضیحاتی درباره محتوای صفحه در اختیار موتورهای جستجو قرار می‌دهد.

حال که با نوشتن تکنیکال متا تگ آشنا شدیم، از منظر محتوایی نیز درست نوشتن آن را بررسی خواهیم کرد. یک متا تگ خوب ویژگی‌های زیر را دارد:

 • کال تو اکشن مناسب: شما فرصت محدودی برای دیدن شدن دارید، از کاربران بخواهید که به نحوی نرخ تعامل با شما را افزایش دهند. یک ایده جذاب این است که در تگ توضیحات خواسته خود را بیان کنید.
 • جذاب و یکتا: این طور نباشد که فقط توضیحات را بنویسید که خالی نباشد، به طور جدی روی نوشتن آن سرمایه گذاری کنید چرا که یکی از قسمت‌های جدی محتوای شماست. توصیه موکد این است که متا تگ دیسکریپشن را تکراری ننویسید. بسیار دیده شده است که افراد متا تگ توضیحات را کپی کرده و در صفحات دیگر هم عیناً استفاده می‌کنند، این رفتار از منظر سئو بسیار نادرست است.
 • کاراکترهای مناسب: بهتر است از حروف الفبایی استفاده کنید چرا که استفاده از کاراکترهای خاص ممکن است این سیگنال را به موتورهای جستجو بدهد که عبارت درج شده توسط شما یک کد HTML است، مطمئنم که انتظار چنین اتفاقی را ندارید. پس قید استفاده از "- " ، " + " و... را بزنید و با حروف الفبایی منظور خود را برسانید.
 • کلمات کلیدی: متن درج شده توسط شما باید ارتباط معنایی با کل محتوا داشته باشد و اگر کلمه کلیدی در آن نباشد، شما فرصت سوزی کرده‌اید و ممکن است گوگل به شکل اتوماتیک دیسکریپشن شما را تغییر دهد. در ادامه مفصل‌ به این موضوع اشاره کرده‌ایم.
 • طول دیسکریپشن: تعداد کاراکترهای توضیحات متا به هیچ وجه محدودیت حداقلی و حداکثری ندارد ولی از استدلال برخی از افراد این است که  چون گوگل فقط 150 تا 170 کاراکتر را در صفحه نتایج خود از توضیحات متا سایت شما نشان می‌دهد، این تعداد ایده‌آل خواهد بود. اگر متن شما بیشتر از فضای استاندارد گوگل باشد ابتدای آن نمایش داده شده و در ادامه … قرار داده می‌شود. در ادامه متن به شکل جامعی به این موضوع می‌پردازیم.

کلمات کلیدی در متا تگ توضیحات:

هدف از تولید محتوا چیست؟ شرح و بحث پیرامون نکات کلیدی یکی از اهداف مهمی است که سئوکاران دنبال می‌کنند. شما به کمک متا تگ دیسکریپشن می‌توانید محتوای بیشتری را بنویسید که اتفاقاً شانس این را دارد، در صفحه SERP نمایان شود. سعی کنید از کلمات کلیدی مناسب در متا توضیحات استفاده کنید. با استفاده از کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن هم به موتورهای جستجو و هم به مخاطبین کلمات کلیدی در رابطه با موضوع صفحه خود را بیان می‌کنید.

بهترین توضیحات متا آن دسته هستند که کلمات کلیدی با چگالی مناسب در آن قرار گرفته‌اند و به کاربر اطمینان می‌دهند که صفحه وب مورد نظر برای آن‌ها مفید خواهد بود. بهتر است کلمات کلیدی در ابتدای تگ آورده شوند، برای آموزش نوشتن متا تگ دیسکریپشن علاوه‌بر کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار خود، کلمات زیر که جنبه عمومی دارند نیز تاثیر گذار خواهند بود:

 • رایگان
 • تخفیف ویژه
 • فرصت محدود
 • حمل و نقل ساده
 • ارسال درب منزل
 • گارانتی کیفیت
 • محکم و با دوام
 • طراحی منحصربه‌فرد
 • تعویض بدون قید و شرط
 • نصب آسان

نکته دیگر دسته‌ ای از کلمات تخصصی هستند که بهتر است در توضیحات متا آورده شوند. توضیحات متا باید به شکلی باشد که بازدیدکنندگان به سایت شما نسبت به رقبا الویت بدهند. ارائه اطلاعات متفاوت و تخصصی مربوط به کسب‌وکار خاص شما، سبب می‌شود تا متخصص و حرفه‌ای ظاهر شوید و از طرفی کاربر اعتماد بیشتری به شما خواهد داشت. این موضوع نرخ پرش را نیز کاهش خواهد داد چرا که به قدری خاص نوشته‌اید که احتمال همخوانی صفحه وب با ذهن کاربر بسیار افزایش یافته است.

تاثیر متا تگ توضیحات بر روی سئو سایت:

همان طور که اشاره شد خبری از تاثیر مستقیم متا دیسکریپشن روی سئو نیست، این موضوع توسط خود گوگل نیز بیان شده است با این حال یک ولی بزرگ در اینجا وجود خواهد داشت، ولی شما می‌توانید حداکثر استفاده کلاه سفید را از متا دیسکریپشن ببرید و از تاثیر غیر مستقیم آن بر سئو بهره مند شوید.

شما فرصت دارید تا کلمات کلیدی خود را دوباره در تگ توضیحات بگنجانید و شرح مختصری از صفحه وب را بنویسید، این استراتژی از دو سمت منفعت دارد اولاً ربات های گوگل محتوای شما را بهتر خواهند شناخت دوما کاربر بدون آن که کل محتوای شما را مشاهده و بررسی کند، شناخت خوبی از محتوای نشر یافته پیدا خواهد کرد. متا تگ توضیحات صفحه وب شما در نبرد افزایش CTR با صفحه وبسایت‌های رقبای شما شرکت خواهد کرد، اما این نبرد چگونه است؟

زمانی که کاربر عبارتی را جستجو می‌کند صفحه SERP متشکل از چندین لینک به وی نشان داده می‌شود، در این حالت اگر صفحه شما نیز بین صفحات باشد بسیار امیدوار خواهید بود تا بین لینک‌های موجود شما انتخاب شوید. پرسشی که مطرح می‌شود این است که بازدیدکننده چرا بین آن همه لینک باید شما را انتخاب کند؟

عواملی متعددی مثل برند در این تصمیم گیری نقش خواهند داشت، یکی از این عوامل همین متا تگ توضیحات است. تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران دیسکریپشن صفحات را مطالعه می‌کنند و سپس تصمیم خواهند گرفت که کدام صفحه را جامع‌تر بررسی کنند. این انتخاب تاثیر مسقیم روی CTR خواهد گذاشت و به این ترتیب ترافیک و رتبه وبسایت شما نیز ارتقا خواهد یافت.