لینک بیلدینگ چیست؟ تاثیر لینک بیلدینگ در سئو

از اواخر سال 1990، موتورهای جستجو از لینکها به عنوان یک راه برای تعیین محبوبیت و اهمیت یک صفحه وب استفاده کردند. براین اساس، آنها الگوریتم خود را تغییر داده و یک مفهوم جدید در سئو سایت ایجاد کردند به نام لینک بیلدینگ. قبلا افزایش سئو و رتبه الکسا یک وب سایت کار بسیار ساده ای بود. کافی بود که کلمات کلیدی را تعریف کرده و بعد چند دفعه یا به طور مرتب آنها را به کار ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهینه سازی سئو سایت و طراحی سایت میتوانید به لینک های مربوطه مراجعه کرده و یا به صفحه خدمات سئو ما بروید و یا حتی با شماره های 02188456784 و 09022002123 در جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید. مشاوران ما همواره پاسخگوی شما کاربران عزیز هستند. البته که شما برای سپردن پروژه خود به مجموعه ما یعنی سئوپایدار باید از تعرفه سئو و بهینه سازی سایت خبر داشته باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله " تعرفه تولید محتوا در سال 99 " مراجعه کنید.

سایت شما به طور چشمگیری و سریع در صفحه اول گوگل قرار میگرفت، البته در آن موقع تعداد وب سایتها محدود بود. اما با افزایش تعداد وب سایت ها و تغییر الگوریتم گوگل و معرفی الگوریتم های جدید، گوگل این مورد را منسوخ اعلام کرد و یکی از مواردی که به آن اهمیت زیادی می دهد لینک بیلدینگ و ارتباط بین صفحات که همراه با تولید محتوای ناب است. اگر موتور گوگل وارد صفحه ای شود که هیچ ارتباطی با دیگر صفحات ندارد، آن را همانند کوچه بن بست می داند و بعد از چند وقت این صفحه، یک صفحه ایزوله تلقی می شود و کم کم رتبه خود را ازدست می دهد.

لینک سازی که با نام لینک بیلدینگ شناخته می شود یکی از مهم ترین روش ها برای بهبود وضعیت رتبه بندی سایت در موتور جستجو است.

لینک بیلدینگ چیست؟ تاثیر لینک بیلدینگ در سئو 

لینک بیلدینگ چیست؟

لینک بیلدینگ، ایجاد بک لینک، link building همگی به یکی معنی بوده و بطور کلی به فرآیند ایجاد لینک های خارجی به سمت سایت گفته می شود که یکی از هزاران تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو است.

برای موتورهای جستجو که صفحات وب زیادی را مورد بررسی قرار می دهند ، لینکها به عنوان یک راه و خیابان ارتباطی بین صفحات می باشند. با استفاده از لینک بیلدینگ و تجزیه و تحلیل لینکهای پیچیده، موتورهای جستجو به راحتی می توانند بین صفحات پیمایش کنند.

روش های لینک بیلدینگ چیست؟

لینک بیلدینگ به طور کلی به سه روش تقسیم می شود:

 • لینک طبیعی
 • تلاش برای دریافت لینک
 • لینک بیلدینگ دستی

لینک سازی طبیعی چیست؟

وقتی که لینک به صورت طبیعی بدون هیچ دخالتی و برای اهداف غیر مرتبط با رتبه بندی گوگل به یک صفحه داده می شوند طبیعی بوده و روش پیشنهاد موتور جستجو برای لینک سازی هستند.

تلاش برای دریافت لینک چیست؟

لینک بیلدینگ طبیعی به روش لینک سازی ای گفته می شود که شما با فعالیت در وب، تولید محتوا با کیفیت تر از دیگر سایت ها یا انجام کاری خارق العاده دیگران را تشویق می کنید تا به شما لینک دهند.

دریافت لینک به صورت طبیعی روش پیشنهادی گوگل برای لینک سازی است است. اما ساخت لینک در این روش زمان زیادی می برد و در کلمات کلیدی سخت و پر رقابت به نتیجه نمی رسد.

لینک بیلدینگ چیست؟ تاثیر لینک بیلدینگ در سئو

لینک سازی دستی چیست؟

لینک بیلدینگ دستی نیز به روش لینک سازی ای گفته می شود که شما لینک های سایت خود را به صورت دستی و توسط خودتان می سازید یا به خرید لینک روی می آورید.

موتور های جستجوگر سالهاست که با این روش مشکل دارند و در صورت شناسایی سایت هایی که مشغول ساخت لینک با این روش هستند را جریمه می کنند. روش های لینک بیلدینگ دستی شامل موارد زیر می باشد:

 • ارسال نظر در سایت های مرتبط با حوزه فعالیت
 • امضا انجمن
 • فعالیت در انجمن های مرتبط با حوزه فعالیت سایت
 • اشتراک گذاری مقالات در شبکه های اجتماعی
 • خرید رپورتاژ آگهی
 • بازنشر محتوا در سایت های خبری

اهمیت لینک بیلدینگ در سئو سایت:

برای آنکه اهمیت لینک بیلدینگ را درک کنیم، بهتر است ابتدا با چگونگی ساخت اولیه یک لینک آشنا شوید:

 • شروع تگ لینک
 • رجوع به مکان لینک
 • متن قابل مشاهده لینک
 • علامت بستن تگ لینک

شروع تگ لینک چیست؟

علامت شروع لینک که به آن تگ انکر (anchor) می گویند به همین خاطر با حرف a شروع می شود. این علامت تگ لینک را باز می کند و به موتورهای جستجو می گوید که در ادامه لینک به مکانی دیگر وجود دارد.

لینک بیلدینگ چیست؟ تاثیر لینک بیلدینگ در سئو

رجوع به مکان لینک چیست؟

در این بخش واژه href مخفف کلمه hyperlink referral است، و متن داخل گیومه آدرس صفحه ای که به آن لینک می شود را نشان می دهد. البته همیشه بیانگر آدرس صفحه وب نیست و گاهی آدرس یک عکس و یا فایل برای دانلود درون گیومه href قرار می گیرد. گاهی اوقات آدرس URL با علامت # همراه است که بیانگر لینک محلی است که شما را به بخش دیگری از صفحه ای که در آن قرار دارید می برد.

متن قابل مشاهده لینک چیست؟

این بخش متن کوتاهی است که کاربر آن را مشاهده می کند، و برای اینکه بخواهند لینک را باز کنند باید روی این متن کلیک کنند. فرمت این نوشته معمولا با رنگ آبی یا خطی که زیر آن کشیده می شود از متون کناری آن قابل تمایز است و به کاربر می فهماند که این متن قابل کلیک می باشد.

علامت بستن تگ لینک چیست؟

این علامت پیغام تمام شدن تگ لینک را به موتور جستجو می دهد.

این لینک بیلدینگ ها برای موتور های جستجوگر همانند یه راهنما هستند، و برای یافتن صفحات وب جدید از این لینک ها استفاده میشود. یکی از اساسی ترین مورد هایی که توسط این لینک ها به سایت کمک به سزایی از نظر سئویی میکند، رتبه بندی سایت را بالا میبرد.

وقتی موتورهای جستجوگر وب سایت ها را دنبال می کنند می توانند محتوای آن صفحات را استخراج کنند و به ایندکس خود اضافه کنند. در اینصورت می توانند تصمیم بگیرند که آیا صفحه کیفیت مناسب برای رتبه بندی در کلمات کلیدی مرتبط را دارد یا نه؟

البته گوگل تنها به محتویات متن امتیاز نمی دهد بلکه به تعداد لینک هایی که سایت های دیگر به صفحه شما داده اند و اعتبار آن سایت ها هم توجه می کند. به بیان ساده این طور می توان گفت که هرچقدر تعداد لینک های سایت های معتبر به سایت شما بیشتر شود رتبه شما در موتور جستجو بیشتر می شود.

لینک ها به عنوان یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت، به گوگل اجازه دادند بازار موتورهای جستجوگر را در دهۀ 90 احاطه کند. لَری پِیج، یکی از موسسین شرکت گوگل، Page Rank را اختراع کرد که به گوگل اجازه می داد کیفیت یک وب سایت بر اساس تعداد وب سایت هایی که به آن لینک می دهند، اندازه گیری کند.

لینک بیلدینگ چیست؟ تاثیر لینک بیلدینگ در سئو

طبق گفته گوگل ، بک لینک یکی از ۳ سیگنال اصلی مورد استفاده در رده بندی نتایج است. بنابراین مهم ترین سیگنال ها به شرح زیر هستند:

 • بک لینک (Backlink)
 • مطلب (Content)
 • رنک برین (Rank Brain)

تعداد و مخصوصا کیفیت بک لینک ها به صورت مستقیم بر روی رتبه وبسایت در نتایج موتور جست و جوی گوگل تاثیر می گذارند. بک لینک ها دو نوع اصلی دارند :

 • بک لینک های یکطرفه (One-way Backlinks)
 • بک لینک های متقابل (Reciprocal Backlinks)

در گذشته ، بک لینک های متقابل به رتبه کلمات در نتایج گوگل (SERP) کمک می کرد اما امروزه دیگر استفاده از این نوع بک لینک ها توصیه نمی گردد.

 • مواردی که باید در لینک بیلدینگ یا لینک سازی در سایتهای دیگر رعایت کرد:
 1. تعداد زیاد بک لینک در یک بازه زمانی کوتاه نسازید
 2. از انکرتکست (Anchor text) های یکسان استفاده نکنید. سعی کنید بک لینک های خود را با انکرتکست های متفاوت بسازید.
 3. بک لینک ها را در متن سایت ها قرار دهید. لینک هایی که در فوتر سایتها قرار می گیرد از نظر گوگل لینک معتبری نیست.
 4. جهت ساخت بک لینک از سایتهای معتبر با پیج رنک های بالا و معتبر استفاده کنید.
 5. از ساخت لینک در سایتهایی که اسپم اسکور بالا (spam score) دارند خودداری کنید.