لینک های فالو و نوفالو چیست؟ (follow & nofollow)

افرادی که جدیدا کسب تخصص سئو را شروع کرده اند یا کسب و کاری در اینترنت دارند که خودشان میخواهند سئو سایت خود را انجام دهند به بحث جالب به نام لینک های follow و لینک های no-follow برمیخورند.

ممکن است سوال این باشد که چرا باید لینک ها را follow یا no-follow تعریف کرد ؟ اصلا کجا باید از اینها استفاده کرد و اینها چه تاثیری روی سئو سایت دارند ؟‌

اگر سردرگم هستید نگران نباشید با این مقاله میخواهم بصورت کامل این دو لینک را به شما تشریح کنم و خوب یاد بگیرید که چطور از این لینک ها استفاده کنید . پس کافیه این مقاله ی آموزشی را بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهینه سازی سئو سایت و طراحی سایت میتوانید به لینک های مربوطه مراجعه کرده و یا به صفحه خدمات سئو ما بروید و یا حتی با شماره های 02188456784 و 09022002123 در جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید. مشاوران ما همواره پاسخگوی شما کاربران عزیز هستند. البته که شما برای سپردن پروژه خود به مجموعه ما یعنی سئوپایدار باید از تعرفه سئو و بهینه سازی سایت خبر داشته باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله " تعرفه تولید محتوا در سال 99 " مراجعه کنید.

لینک های فالو ( Follow ) چیست؟

یکی از معیار های گوگل برای شناسایی سایت ها و مطالب قابل اعتماد میزان اعتمادی است که سایرین به آن ها دارند! زمانی که لینک مطالب سایت شما در سایت های دیگر قرار بگیرد گوگل تشخیص خواهد داد که سایت شما و مطالبی که در آن ارائه می دهید از نظر مردم قابل اعتماد و کاربردی است.

پس گوگل، در نتایج خود شما را به عنوان یک سایت قابل اعتماد به سایرین معرفی خواهد کرد؛ به شکلی که نتایج مربوط به سایت شما در رده های بالای گوگل قرار خواهند گرفت. لینک فالو در واقع همان لینکی است که از مطالب شما در یک سایت دیگر قرار گرفته است. لینک های فالو از سایت های دیگر به مطلبی از سایت شما اشاره می کنند. هر چقدر اشاره های بیشتری به سایت شما وجود داشته باشد در دره بندی گوگل وضعیت بهتری خواهید داشت.

خوب تا این جا حتما متوجه شده اید که لینک فالو در واقع همان چیزی است که برای بهبود وضعیت سئوی سایت خود به آن نیاز دارید. اما لینک هایی از نظر گوگل ارزشمند هستند که به صورت هایپرلینک در مطالب سایت های دیگر قرار بگیرند. به این لینک ها اصطلاحا لینک دو فالو هم گفته می شود. یعنی این لینک ها سبب می شوند افراد از سایر سایت ها برای دنبال کردن مطالب شما وارد سایت شما شوند.

لینک های فالو و نوفالو چیست (follow & nofollow)

لینک های نوفالو ( noFollow ) چیست؟

لینک نوفالو لینکی است که به سایت دیگری اشاره نمی کند. در واقع هنوز هم شما می توانید با کلیک بر روی این لینک به سایت دیگری بروید اما از نظر موتور جستجو این لینک به هیچ چیز اشاره نمی کند یا به عبارتدیگر ربات های موتورهای جستجو این لینک ها را دنبال نمی کنند. لینک های نوفالو به افزایش رتبه سایت کمک نمی کنند.

این تگ که به تگ نوفالو معروف است برای کاهش و جلوگیری از اسپم ها تولید شد. موتور جستجو با این کار جلوی تاکتیک های اسپم زا را گرفت. در حال حاضر اکثر سایت ها به کامنت های خود تگ نوفالو را اضافه می کنند.

با اینکه هنوز بعضی از افراد از این تاکتیک ها برای ایجاد لینک استفاده می کنند ولی تعداد آن ها نسبت به قبل کاهش چشم گیری داشته است. ضمن این که گوگل با آنالیز لینک های نوفالو سایت هایی که هم چنان قصد دریافت لینک های این چنینی را دارند مجازات می کند.

تاثیر لینک‌های نوفالو در سئو چیست؟

هنگامی که افراد به اهمیت لینک‌های اشاره کننده به وب سایت پی بردند، برخی از سایت‌ها و یا افراد به طور افراطی از آنها استفاده کردند و شروع به دریافت لینک به هر طریقی کردند؛ آنها لینک‌ها را می‌خریدند و افراد تا آنجا که می‌توانستند سعی می‌کردند از هر وب سایتی بک لینک ‌بگیرند، از کامنت‌ها سوء استفاده می‌کردند و...

بدین طریق آنها می‌توانستند رتبه‌بندی موتور جستجوی خود را افزایش دهند. موتورهای جستجو این تاکتیک را متوجه شدند و تگ نوفالو را برای کمک به جلوگیری از این فعالیت‌ها معرفی کردند. از این رو، کارشناسان گوگل به نام مت‌کاتز (Matt Cutts) و جیسون شلن (Jason Shellen) در سال 2005 ، تگ نوفالو را معرفی کردند. 

یک لینک نوفالو ارزش HTML را دارد و به ربات‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد این لینک را دنبال نکنند. بنابراین با استفاده از این دستور، لینکی که از وب سایت دیگری به وب سایت ما داده می‌شود مورد تأیید ما نیست و به موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که این لینک نباید در پیج رنک محاسبه شود، اما همچنان ایندکس این صفحات در موتورهای جستجو انجام می‌شود.

لینک های فالو و نوفالو چیست (follow & nofollow)

این لینک اساسا برای کاهش اثر بخشی انواع خاصی از اسپم‌‌‌ها در موتور جستجو معرفی شد، بنابراین بهبود دهنده کیفیت نتایج موتور جستجوست. در نهایت شما اسپم کمتری را دریافت خواهید کرد و وب سایت شما بهبود خواهد یافت. همچنین موتورهای جستجو سایتی را که از لینک‌های فالو بیش از حد استفاده می‌کند و به نظر برسد اسپم‌گونه باشند، به شدت مجازات می‌کند.

افراد می‌توانند بر روی لینک نوفالو کلیک کنند و منتقل به سایت دیگر شوند اما در چشم موتورهای جستجو این لینک‌ها اشاره به هیچ چیز نمی‌کنند و نیز کراول نمی‌شوند. با اینکه همچنان اسپم کردن در کامنت وبلاگ‌ها وجود دارد، اما ایجاد تگ نوفالو باعث کاهش زیادی در آن شده است.

لینک‌های نوفالو هیچ لینک juice را عبور نمی‌دهند؛ همچنین به افزایش پیج‌رنک و رتبه سایت/صفحه کمک نمی‌کنند. لینک juice، برای معرفی قدرت یک سایت از طریق لینک‌های داخلی و خارجی به کار می‌رود. در واقع، زمانیکه یک سایت معتبر به شما لینک می‌دهد، مقداری از اعتبارش از طریق این لینک به سایت شما منتقل می‌شود. از این رو موجب می‌شود که اعتبار سایت شما نیز افزایش یابد.

چه موقع باید از لینک فالو و نوفالو استفاده کرد؟

اگر پستی را می‌نویسید و لینک‌های خارجی را به وب سایت خود اضافه می‌کنید خوب است که رتبه‌بندی مقاله خود را بهبود بخشید. اضافه کردن یک لینک خارجی از یک وب سایت معتبر، اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش رتبه‌بندی جستجوی شما می‌شود. به همین دلیل است که لینک‌ها به طور پیش‌فرض لینک فالو هستند و اگر این لینک‌ها از یک وب سایت معتبر باشند خوب است همان لینک فالو باقی بمانند.

مشکل از آنجایی شروع می‌شود که شما لینک‌هایی را از وب سایت هایی باکیفیت پایین اضافه می‌کنید. اگر لینک‌ها را به وب سایت باکیفیت پایین اضافه کنید و آنها همان لینک فالو باقی بمانند در نتیجه اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما و رتبه‌بندی شما کاهش خواهد یافت. اگر گوگل آن وب سایت ها را برای محتوای بد جریمه کند در نتیجه احتمال دارد که گوگل وب سایت شما را هم جریمه کند. بنابراین باید با دقت انتخاب کنید که چه لینکی فالو و چه لینکی نوفالو باشد. 

اکنون ما می‌دانیم که چه لینک‌هایی فالو و چه لینک‌هایی نوفالو هستند، تفاوت آنها در چیست و در کجا باید از آنها استفاده کنیم. اما سؤال بعدی که ذهن می‌آید این است که چگونه باید لینک نوفالو ایجاد کنیم؟ هیچ نیازی نیست که لینک فالو بسازیم زیرا هر لینکی به طور پیشفرض فالو می‌باشد. برای ایجاد یک لینک نوفالو تنها باید rel=”nofollow” را در لینک اضافه کنیم. برای مثال:

a href=”https://seopaydar.com”> what is digital marketing

a href=”https://seopaydar.com/” rel=”nofollow” >what is digital marketing

بر روی هر صفحه وبی که می‌خواهید لینک نوفالو آن را بررسی کنید، کلیک راست می‌کنیم، سپس بر روی inspect کلیک کرده، کلیدهای Cntrl+Shift+C را فشار دهید و بعد اشاره گر را به سمت لینک حرک دهید.

لینک های فالو و نوفالو چیست (follow & nofollow)

پس از آن می‌توانید بررسی کنید که آیا تگ نوفالو اضافه شده است یا خیر. البته برای افراد حرفه‌ای که دائما می‌خواهند از فالو و نوفالو بودن لینک‌ها اطلاع یابند، افزونه‌هایی برای مرورگر کروم و فایرفاکس وجود دارد که می‌توانند به طور اتوماتیک این دو لینک را از روی تفاوت رنگ‌ها تشخیص دهند.

به طور کلی برای بدست آوردن بک‌لینک‌ها، باید برای کسب هر دو لینک فالو و نوفالو تعادلی برقرار کرد؛ همچنین باید صاحب وب سایت تصمیم بگیرد چه موقع باید از آنها استفاده کند. در واقع لینک‌های فالو در سئو تأثیر بسیار زیادی دارند. از طرفی لینک‌های نوفالو از نظر گوگل قانونی و مجاز هستند و هیچ مشکلی برای رتبه سایت شما بوجود نمی‌آورند. بنابراین استفاده از هر دو نوع لینک در بازاریابی آنلاین مهم است.